Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 79. yılında özlemle ve saygıyla anıldı.
 
 
Anma programı, Valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından saat 09:05’te Ata’mızın manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.
 
 
Anma programı Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Konferans Salonunda devam etti.
NKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşe Karapınar, “Mustafa’dan Kemal Atatürk’e Bir Kurucunun Hikâyesi” konulu bir konuşma yaptı. Karapınar konuşmasında özellikle son dönemlerde Atatürk'ün manevi şahsına olan yanlış ithamlara cevap niteliğinde konulara değindi. Atatürk'ün doğduğu evin bulunduğu mahalle, evin ilk satın alınışı ve babasından mirasla kendisine intikali ile baba ve annesinin soy kütüğüne dair yerli ve yabancı araştırmacıların yayınladığı belgeler gösterildi. 
Konuşmanın ardından Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 79. yılı münasebetiyle düzenlenen “Atatürk” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Ceylan ve protokol üyeleri tarafından verildi.
 
 
Anma programı, Süleymanpaşa Gündoğdu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programın sunulması ile son buldu. Öğrencilerin hazırlamış olduğu skeçler katılımcılar tarafından beğeniyle izlenirken, çoğu kimsenin duygularını gizleyemediği gözlendi.  
Anma programına Vali Mehmet Ceylan, 8. Mekanize Tugay Komutanı Topçu Kurmay Albay Selçuk Kubilay Karslı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, il protokolü, askeri erkân, şehit yakınları ve gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.